МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ

"Енергоатом" вважає обґрунтованим тимчасовий вивід блоків АЕС в резерв через зменшення споживання електроенергії

30.04.2020 | 13:08

 

 

 

Т.в.о. президента Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» Петро Котін назвав обґрунтованим зниження об’ємів генерації і призупинення роботи блоків АЕС, передбачених новим Прогнозним балансом електричної енергії ОЕС України.

 

На першому засіданні Антикризового енергетичного штабу Петро Котін зазначив, що за попереднім енергобалансом у 2020 році АЕС мали виробити 80,3 млрд кВт/годин. Під час консультацій про перегляд енергобалансу виникли дискусії щодо того, наскільки обґрунтованою є нова цифра 73,7 млрд кВт/годин. Але, проаналізувавши ситуацію по минулому року і по цьому року, «Енергоатом» визнав, шо реально на сьогоднішній день енергетична система України може прийняти тільки такий об’єм електроенергії від АЕС.

 

«Ситуація, в якій у нас зупиняється три блоки по цьому балансу, – вона фізично збалансована на наш погляд і за нашою оцінкою. Тому ми припинили заперечення і перерахували той баланс, який був запропонований нам міністерством», - зазначив Котін.

 

Він додав, що якщо НАЕК отримає підтримку від держави і будуть прийняті закони, які дозволять погасити заборгованість перед підприємством, – це дозволить «Енергоатому» у 2020 році забезпечити фінансову стабільність компанії, у тому числі – реалізацію інвестиційних програм, ремонтну кампанію, виплату заробітної плати співробітникам тощо. Крім того, якщо ситуація з енергобалансом зміниться і буде фізична можливість збільшити виробництво електроенергії – зупинені блоки запустять протягом двох діб.

 

У свою чергу генеральний директор компанії «Укргідроенерго» Ігор Сирота зазначив, що через аномальні погодні умови підприємство стикнулося з серйозною кризою – виробництво електроенергії значно скоротилося і може й надалі скорочуватися. Через це він попросив принаймні у 2020 році звільнити компанію від ПСО.

 

В.о. гендиректора «Центренерго» Володимир Потапенко зазначив, що наразі очолюване ним підприємство має певну заборгованість перед шахтами, але пообіцяв надалі повністю розраховуватися за поставки вугілля: «Я хочу не вперше підкреслити, що те вугілля, яке добувають державні шахти України – ми його повністю забираємо. Надалі ми гарантуємо забирати і розраховуватися за нього».

 

Під час засідання представники вугільної галузі і відновлюваної енергетики підтримали проведення професійних і системних дискусій для виходу з кризової ситуації, яка склалася  в галузі. Поряд з тим вони вважають, що наразі їхні інтереси держава враховує не повністю.

 

У свою чергу голова Незалежної профспілки гірників Михайло Волинець закликав Уряд не забувати про проблему заборгованості з виплати зарплати шахтарям. Прем’єр-міністр Денис Шмигаль запевнив, що уряд виконує домовленості з погашення заборгованості перед гірниками і буде й надалі зменшувати заборгованість. «Ми шахти обрубувати і просто закривати не збираємось», - підкреслив прем’єр-міністр.

 

В цілому учасники засідання підтримали проведення подальших фахових дискусій з подолання кризи в енергетичній сфері і долучення до них представників інших галузей, зокрема нафтогазової.

У свою чергу в.о. Міністра енергетики і захисту довкілля Ольга Буславець запропонувала учасникам долучатися і до інших дискусійних майданчиків, зокрема експертної ради, яка найближчим часом буде створена при міністерстві.

 

версія для друку