МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ

Приголомшливо, але токсично - чому феєрверки небезпечні для здоров'я та довкілля?

30.12.2019 | 17:39

 

 

Без мерехтливих вогників у небі не обходиться святкування жодного Нового року: феєрверки додають помпезності і відчуття радості. Але є щонайменше три причини, чому варто обмежити їх використання  під час свят.

 

Перша: в Україні триває війна,  і для багатьох наших захисників звуки феєверків нагадують про вибухи. Як наслідок, погіршується настрій і самопочуттятоді як ви будете веселитись,  в очах деяких військових будуть сльози. Так у багатьох містах України заборонене використання піротехнічних засобів, але попри це, феєрверки і далі популярні. Перш ніж їх купувати, подумайте про тих, хто може бути поруч з вами!

 

Друга причина - новорічні феєрверки забруднюють повітря, яке вдихаєте і ви. Адже дим феєрверка насичений дрібними частками металу, які й роблять його кольоровим. До слова, вікторіанські вчені за кольорами могли визначити хімічні речовини, коли спалювали їх за допомогою пальника Бунзена: синіймідь, червонийстронцій або літій, яскраво-зелений або білийзі сполук барію.

У диму від феєрверків є і калій, алюміній, перхлоратисімейство дуже хімічно активних сполук хлору та з’єднань кисню. Пам’ятайте, споглядаючи на різнокольорове мерехтіння в небі, ви вдихаєте букет із перерахованих вище хімічних сполук. У майбутньому це може викликати серйозні проблеми зі здоров'ям.

 

Водночас залишки феєрверка, що падають на землю, містять частинки незгорілого палива та барвники,  які змиваються дощами і потрапляють до стічних вод річок та озер. Як наслідок - забруднені підземні води, які люди потім використовують для пиття.

 

Третя  причина - вибухи піротехнічних засобів несуть небезпеку тваринам і птахам. Адже через звуки феєрверка чотирилапі, скажімо собаки, перебувають у першій стадії шоку і можуть втекти від господарів та потрапити під  колеса автомобільного транспорту. Птахи ж від вибухів можуть втратити слух, а ще - місця свого гніздуваня, адже феєрверки здатні іх знищити за декілька секунд. #ТоксичніФеєрверки #ФеєрверкамНі

 

версія для друку