МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ ТА
ВУГІЛЬНОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ УКРАЇНИ

Презентували дослідження "Досвід трансформації шахтарських регіонів: рекомендації для України"

12.06.2019 | 21:12

 

 

Як забезпечити сталий розвиток шахтарських регіонів  після закриття збиткових вугільних шахт?  Пропозиції та практичні поради для влади на національному та місцевому рівні надано в дослідженні «Досвід трансформації шахтарських регіонів: рекомендації для України», яке було презентоване 12 червня в ІА «Укрінформ» за участю представників міністерств, громадськості,  шахтарських міст та експертного середовища.

 

Дослідження проведено незалежними експертами з 4-х європейських країн за ініціативи громадських організацій України та Німеччини, які проаналізували позитивний і негативний досвід згортання вугільної промисловості у Німеччині, Румунії, Чехії та деяких містах України. Мета дослідження - сприяти пошуку найдоцільніших рішень для кожного конкретного випадку, спираючись на позитивний та негативний досвід міст, що вже пройшли через подібні процеси. На основі цього аналізу експерти розробили практичні рекомендації для влади на загальнодержавному та місцевому рівнях, які  можуть надати допомогу провести подальше закриття шахт з меншими негативними соціальними та економічними наслідками для регіону.

 

Участь у круглому столі взяв генеральний директор Директорату викопних видів палива Міненерговугілля Максим Федотов. У виступі підкреслив  потрібність такого дослідження, оскільки Міненерговугілля спирається на міжнародний досвід у вирішенні проблем закриття шахт та враховує практику переходу провідних країн світу до низьковуглецевої економіки.  Також  повідомив, що  Директорат викопних видів палива працює над аналізом стану вугільних підприємств, визначенням термінів можливого закриття нерентабельних шахт та перспектив розвитку вугільної галузі. Опрацьовуються кроки щодо реконверсії вугільних регіонів, можливостей впровадження проектів з розвитку ВДЕ на базі вугільних комплексів, які підлягають закриттю, залучення інвестицій для підтримки нових видів економічної діяльності, які прийдуть на зміну видобувній промисловості.

 

Максим Федотов також повідомив, що створено міжвідомчу комісію з соціально-економічних питань вугільних регіонів.

 

Учасники презентації розповіли  про ключові висновки дослідження, його актуальність та про стан шахтарських регіонів Донбасу. Наголошували про  необхідність трансформації кадрового потенціалу, впровадження проектів з енергоефективності, активне застосування методу культурної дипломатії тощо. Налагодження конструктивного діалогу між органами державної влади, органами місцевого самоврядування та місцевим населенням є необхідною умовою прийняття викликів, перед якими постають шахтарські регіони.

 

Серед рекомендаційсформувати чіткий план, слухати регіони та людей, перерозподіляти кошти на інновації та досягнення соціальної стабільності. Також запропоновано створити фонди реструктуризації з метою відпрацювання інноваційних рішень, нові науково-дослідні та інноваційні центри, адаптувати вищі навчальні заклади до нових можливостей у сфері бізнесу, інновацій та ринку праці тощо. На місцевому рівні пропонується створити місцеві регіональні програми економічного та соціального розвитку, популяризувати регіон як привабливий для здійснення підприємницької діяльності та інші заходи.

 

У заході брали участь Ірина Сущенко - секретар Покровської міської ради Донецької області; Мартін Шон-Чанішвілі - старший консультант з питань Південно-східного та Східного європейського партнерств, «Germanwatch»; Дмитро Науменко - консультант проекту «Low-Carbon Ukraine», «Berlin Economics»; Костянтин Криницький - координатор кампанії «Справедлива трансформація вугільних регіонів», «Екодія».

 

Захід організував Центр екологічних ініціатив  «Екодія».  Дослідження проведене в рамках проекту «Нова енергіянові можливості для сталого розвитку Донбасу», який організовують громадські організації «Екодія», Луганський правозахисний центр «Альтернатива» та Germanwatch (Німеччина).

 

версія для друку