МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ

Пріоритетом для Міністерства є досягнення понад 25% "зеленої" генерації до 2035 року - Михайло Близнюк

18.12.2018 | 20:23

 

 

Сьогодні відбувся Інвестиційний Форум Україна – ЄС з відновлюваної енергетики, організований European Commission та, з українського боку, Верховною Радою України, Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України та DiXi Group. Участь у заході взяв заступник Міністра енергетики та вугільної промисловості України Михайло Близнюк.

 

Форум проведений з метою поширити європейський досвід та визначити найкращі шляхи для прискорення розвитку відновлюваної енергетики в Україні, яка безпосередньо сприяє не лише посиленню енергетичної безпеки та досягненню кліматичних цілей, але й позитивно впливає на економічний розвиток та формуванню ринків в регіонах.

 

Михайло Близнюк, відкриваючи Тематичну сесію І «Можливості та цілі відновлюваної енергетики в Україні», сфокусовану на деталях формування політики у сфері ВДЕ в Україні та заходах щодо імплементації Паризької Угоди, зазначив, що протягом останнього часу в Україні прийнято низку стратегічних документів в галузі електроенергетики, що створює законодавчу основу для реформування електроенергетичного сектору України відповідно до взятих міжнародних зобов’язань – Третього енергетичного пакету ЕС і Угоди про асоціацію.

 

«Згідно з Енергетичною стратегією України до 2035 року, до 2020 року заплановано досягнути частки ВДЕ у кінцевому споживанні в 11%, а у 2035 році – понад 25%», - зазначив М. Близнюк. При цьому наголосив, що пріоритетом для Міністерства є досягнення цих амбітних цілей у спосіб, який забезпечить зниження вартості виробленої «зеленої» електроенергії, операційну безпеку та енергоефективність режимів ОЕС України, пріоритетний розвиток малої розосередженої генерації, наближеної до споживачів.

 

За словами заступника Міністра, за минулий рік приріст ВДЕ склав 23%, а за дев’ять місяців року поточного зростання становило ще +33%. Цьому сприяє один із найвищих серед країн Європи «зелений» тариф для ВЕС, БіоЕС та СЕС.

 

Окремо відмітив Михайло Близнюк динамічне зростання малої розосередженої генерації приватних господарств, що розпочалося у 2015 – 2016 роках після законодавчого встановлення «зеленого» тарифу для таких об’єктів. Статистика свідчить, що кількість таких домогосподарств зростає на 34% щокварталу. У підсумку на сьогодні загальна встановлена потужність приєднаної до ОЕС України відновлювальної енергетики наближається до 2 ГВт.

 

Водночас суттєве зростання частки генерації на СЕС і ВЕС зі негарантованим режимом виробництва електроенергії породжує низку проблем, пов’язаних як з високою вартістю виробленої «зеленої електроенергії», так і з обмеженими можливостями об’єднаної електроенергетичної системи України до інтеграції таких об’єктів.

 

Тому підґрунтям для подальшого розвитку цього сектору енергетики в країні, за словами заступника Міністра, має стати оновлена система підтримки ВДЕ, яка передбачає перехід від системи надання фіксованих тарифів на електроенергію з ВДЕ до конкурентних процедур визначення таких тарифів. Одним з найбільш розповсюджених та ефективних механізмів, який стимулює конкурентні процеси та здатен швидко реагувати на зміни ринку, є проведення аукціонів на квоти ВДЕ.

 

«Цього тижня в Парламенті Україні планується розгляд законопроекту щодо нової моделі стимулювання ВДЕ, у напрацюванні якого Міністерство брало активну участь. Нова система підтримки дозволить зменшити фінансове навантаження на споживачів та водночас сприятиме залученню інвестицій в галузь, забезпечить розвиток альтернативної енергетики у більш контрольований та ефективний спосіб, а також усуне загрозу порушення операційної безпеки ОЕС України в майбутньому», - зазначив Михайло Близнюк.

 

У тематичній сесії, яку модерував Голова Групи підтримки України, Генеральний директорат з питань сусідства і розширення Єврокомісії (DG NEAR) Петер Ваґнер, виступили голова Комітету Верховної Ради з питань ПЕК, ядерної політики та ядерної безпеки Олександр Домбровський, виконувач обов`язків директора Відділу підтримки та партнерства країн Міжнародного Агентства з відновлюваної енергетики (IRENA) Гурбуз Гонул, співачка Руслана.

 

версія для друку