МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ ТА
ВУГІЛЬНОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ УКРАЇНИ

Ядерна енергетика є одним з головних видів генерації та має перспективу розвитку

13.07.2018 | 09:04

 

 

12 липня 2018 року Міністр енергетики та вугільної промисловості України Ігор Насалик,  перший заступник Міністра Тетяна Максимець та керівники структурних підрозділів Міненерговугілля взяли участь Комітетських слуханнях на тему: «Ядерна енергетика Українивиклики та перспективи».

 

Учасники обговорили питання законодавчого забезпечення  функціонування та розвитку ядерної енергетики, першочергові завдання; головні завдання галузі в контексті реалізації Енергетичної стратегії України до 2035 року; міжнародні зобовязання України у сфері ядерної та радіаційної безпеки та стан безпеки українських АЕС; обгрунтування тарифу для атомної енергетики; функціонування Фонду зняття з експлуатації та Фонду поводження з РАВ а також соціальні аспекти.

 

Доповідачі зазначали, що ядерна енергетика генерує близько 55%  екологічно чистої електроенергії в Україні  та є однією з найбільш ефективних низьковуглецевих джерел енергії. Сьогодні це основа енергетичної безпеки нашої держави. Незважаючи на це, сьогодні ядерна енергетика не отримує достатньої підтримки з боку органів влади. Питання тарифоутворення, закріплення високопрофесійних кадрів, фінансового забезпечення  реалізації програм з підвищення безпеки значною мірою впливають на стабільне функціонування атомної енергетики у майбутньому. Оскільки в  Енергетичній стратегії України до 2035 року значне місце відведено ядерній генерації,  промовці наголошували на потребі прийняття довгострокової програми розвитку атомної енергетики, захищеності коштів, які сплачує оператор для виконання заходів з подальшого виведення з експлуатації енергоблоків, що відпрацювали свій ресурс, та створення  рівних умов для функціонування ядерної енергетики в умовах нового ринку електроенергії.

 

Міністр Ігор Насалик у виступі зазначив про важливість добудови 3 і 4 енергоблоків Хмельницької АЕС. Також звернув увагу на заходи, що здійснюються з метою незалежності від РФ в ядерній енергетиці  -  диверсифікації  джерел постачання ядерного палива, будівництва власного заводу з виробництва ядерного палива, будівництва ЦСВЯП. Також повідомив щодо успішних перемовин з китайською компанією, яка на сьогодні готова інвестувати проект будівництва заводу з виробництва ядерного палива і викупити частку російської компанії АТ «ТВЕЛ». «Міністерство вперше за 8 років не продовжує,  а завершує стосунки з росіянами щодо будівництва заводу з виробництва ядерного палива, - запевнив Міністр.

 

Міністр поінформував, що за результатами спільної робочої наради Міненерговугілля, НКРЕКП, Атомпрофспілки та НАЕК «Енергоатом» визначено ключові проблеми, що потребують негайного врегулювання, серед яких - збереження кадрового потенціалу, належного фінансування галузі,  перегляду тарифу на  електроенергію, що виробляється АЕС, тощо.

 

Президент НАЕК «Енергоатом» Юрій Недашковський, презентуючи результати роботи компанії та її плани,  чітко окреслив ризики майбутнього розвитку атомної енергетики. За його словами, враховуючи всі труднощі у отриманні фінансування, дозвільної документації та інших проблем для будівництва атомних енергоблоків великої потужності, Україна вичерпує свій інвестиційний потенціал у цій сфері, проте наша країна має значні перспективи застосування технології малих модульних реакторів, яка стрімко розвивається у світі. Належної уваги сьогодні також потребує створення Фонду зняття з експлуатації, передбачення механізму захисту коштів, які перераховуються для цієї мети,  від інфляції.

Водночас Юрій Недашковський запевнив, що компанія націлена на успішну роботу та всі найновіші тенденції та технологічні рішення врахує в стратегічних планах.

За результатами слухань будуть визначені всі  основні завдання  Уряду, Комітету, причетним міністерствам та ключовим стейкхолдерам. Відмічено, що для будь-яких дискусій із визначених питань завжди відкритий майданчик Комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки.

версія для друку